“YEŞİL ENERJİ” MÜMKÜN MÜ?


Google mühendisleri, yenilenebilir enerji kullanımı ile iklim değişikliği probleminin önüne geçilemeyeceğini söylüyorlar.

Enerji tedarikinde güneş ve rüzgâr teknolojilerini kullanarak iklim değişimi engellenebilir mi?
Cevap “hayır”: uluslararası bir enstitünün bünyesinde çalışan iki google mühendisi bunun mümkün olmadığını rapor etmiş bulunuyorlar.

Google tarafında “RE<C” olarak isimlendirilen yenilenebilir enerji projesi üzerinde çalışan iki mühendis başarısız oldular. Rüzgâr ve güneş enerjilerinin iklim değişimini engelleyebilecek düzeylerde düşük maliyetli olmadığı ortaya çıkmış bulunmaktadır.

Google mühendisleri olası senaryolar içerisinde, mümkün olan en hızlı geçişin sağlanması durumda dahi önemli miktarlarda mühendislik içeren yeşil teknolojilerin iklimsel bir yıkımın önlenmesi konusunda duygusal bir rüya niteliğinde olduğu ifade edilmektedir.

Yenilenebilir enerji büyüyen bir sanayi ancak maliyetler ile ilgili sorunlar geleceğin muhtemel enerji krizini çözebilmek açısından cevaplaması gereken önemli bir sorun olduğu belirtilmektedir.
Bu görüşler bilim çevrelerinde yeni tartışmalara neden oldu ve karşı bir cephe oluşturmuş durumda.
Raporda yer alan görüşlere katılmayan başka bir kesim ise yeşil enerji ile ilgili maliyet probleminin belirleyici bir etken olmadığı görüşünü savunmaktadırlar.

Çeviri: Yavuz Yılmaz


Yorumlar