Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir.*
Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir.


Big data kavramı ve bu kavramın vaat ettikleri karşısında deyim yerinde ise zihinsel bir uyuşukluk yaşarken başka ve daha farklı bir alandan, farklı kokular gelmeye başlamıştır.

Henüz ve yeni yeni big datanın olanaklarının neler olduğunu çözümlemeye başlayan bizim gibi hariçten anlamaya çalışanlar, bilimsel ilerlemenin baş döndürücü hızı karşısında; “yoksa bu kavram geçmiş klasikler rafında mı kalkıyor” sorusunu sormak durumunda kaldı.

Kuantum sistemlerinin kontrol ve stabilizasyonuna duyulan ihtiyaç parçacık fizikçilerinin önüne geleceği bilme gibi bir misyon koymaktadır.

Daha şimdiden Qubit ölümünü engellemek için yapılan çalışmalarda kayda değer başarılara ulaşılmıştır. Bu başarının artarak devam edeceğini öngörebilmek için de dahi olmak gerekmiyor.

Büyük ölçekli teknoloji şirketlerinin hevesle yatırım yaptığı kuantum bilgisayar teknolojisinin sokağa indirilmesi hayali insanlığın önünde hiç ummadığı bir yerden de başka kapılar açabilir.

Spekülasyondan olabildiğince uzak kalmaya çalışıyorum fakat, bazı gelecek projeksiyonlarımı dile getirmekten de geri duramadım: Parçacık fiziği veya benzeri bilimsel araştırma mecralarının öncülük ettiği geleceği okuma misyonu  Cern de kurulu olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısına kadar genişleyecek gibi görünmektedir.

Buralardan ortaya çıkacak olan bilginin ise ayrı ve hususi bir tanıma (örneğin: ölümsüzlüğün bilgisi) ihtiyacı var. Elbette keskin bir ön görünün ürünüdür ancak Atatürk’ün yıllar öncesinden söylediği sözün kehanet düzeyinde olduğu da kabul etmek gerekiyor;
Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir.”


Yavuz Yılmaz

Yorumlar