(E. coli) BOYAMA İŞİNE GİRDİ


*
Bağırsak bakterileri boya sanayiinde kullanılabilir mi?
**
E.coli suşu (bakterinin laboratuvar ırklarından birisi) çok bilinen bir kot boyasının (indigo) üretiminde kullanıldı.
***

Düz kesim, boru paça, dar, geniş veya yırtık olabilir. Kotlar, tüm stil ve renklerde üretilmektedir, ancak renk tercihi hemen her zaman dünyanın en sevilen kıyafetiyle eş anlamlıdır: Indigo mavi.

Bu doyumsuz mavi talebini karşılamak için, her yıl 45.000 tondan fazla indigo boyası üretiliyor ve işin kötüsü atıkların büyük bir kısmı nehirlere ve derelere boşaltılıyor.

Bilim adamları, geçtiğimiz pazartesi günü bu açgözlü talebi karşılamak için daha yeşil bir yöntem geliştirdiklerini açıkladılar. Araştırmacılar, bu amaçla laboratuvarda üretilen bakteri kullanıyorlar.

Nature Chemical Biology dergisinde yayınlanan yöntem, henüz ticari açıdan uygun olmasa da, "geleneksel, ancak sürdürülemez indigo boyama süreci için bir güncelleme" vaadinde bulunmaktadır.

Boyaya olan talep her zamankinden daha yüksek, bu da ekolojik girdileri de sürdürülemez hale getirmektedir. Önceleri bitkilerden elde edilen indigo, en eski boya maddelerinden biridir. Tekstil boyası olarak kullanımı 6.000 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Canlı ve uzun ömürlü olduğu için insanlar 1900'lerin başında sentetik indigo yapımına başlayana kadar önemli nakit kabul edilmekteydi.

Indigo kristalleri, kot pantolon liflerine kolayca yapışır ve çamaşır deterjanlarına karşı dirençlidir. İstenilen yıpranmış görünümü elde etmek için aşındırma ile kısmen uzaklaştırılmaktadır.

Çalışmanın yazarları, her yıl yaklaşık dört milyar kot giyim eşyası ürettiğini belirtiyor.

Çevresel anlamda birinci tehlike: indigo boyasını üretmek için formaldehit ve hidrojen siyanür gibi zehirli kimyasalların kullanılması.

Dahası sentezlenmiş indigo suda çözünmez, yani boyayı kullanmak için ilave kimyasallar gerekir.

'Geliştirilmesi Gerekiyor'

Bu kimyasallardan, sodyum ditionit, boya fabrikalarında ve atıksu arıtma tesislerinde ekipman ve boruları aşındırabilecek sülfat ve sülfite ayrışmaktadır. Birçok boya fabrikası, atık su arıtımı ilave maliyetini, kullanılan boya malzemelerini nehirlere atarak önlemektedir.

Kaliforniya Üniversitesi biyomühendislik bölümünden John Dueber, "bitki yerine, esasen bağırsaklarımızda yaşayan bir bakteri olan Escherichia coli'nin bir laboratuar suşunu indigo üretimi için bir kimyasal fabrika olarak tasarladık" demektedir. AFP.

Bakteri, bitkiler gibi indoksil adı verilen ve çözünmeyen bileşik üretmektedir. Bu bileşik bir şeker molekülü eklenerek, indoksil indigo haline gelir - indigo'nun bir habercisi haline dönüşür.

Laboratuvar süreci ticari açıdan uygulanabilir hale getirmek için çalışmaktadır. Şimdilik, bir kot pantolonu renklendirmek için “birkaç litre bakteri" gerekmektedir.KAYNAK

https://phys.org/news/2018-01-bacteria-blue-jeans-green.html

Yorumlar