PROTEİNİN DOĞUŞU


*

İşlevsiz genlerin ürettiği polipeptitler kendiliğinden katlanarak üç boyutlu yapılar kazanabiliyor.

**

İşlevsiz (anlamsız) DNA sekansları tarafından kodlanan amino asit dizilerinin kendiliğinden katlanabilmesi veya tersiyer yapı kazanması genleşme süreci ile ilgili olabilir mi?

***


Arizona Üniversitesinin önderliğinde sıfırdan gelişen bir maya proteini üzerinde yapılan çalışmalar, genç proteinlerin genel anlayışının aksine, kendiliğinden üç boyutlu bir şekle katlanabildiğini gösteriyor.

Bilim adamları, yeni gelişen proteinlerin, proteinlerin yaptığı gibi karmaşık şekillere katlanamayacağını düşünüyorlardı.

UA'nın kimya ve biyokimya profesörü olan kıdemli yazar Matthew Cordes, "Laboratuarımızdaki bu yeni çalışma, sıfırdan evrimleşen bir proteininin aslında kompakt bir üç boyutlu form alabildiğini gösteren ilk kanıtı sağlıyor" demektedir.

Cordoba, UA'nın üyelerinden Cordes, "keşfedilen oluşum mekanizması belki biraz acemice ve tehlikeli bir şey gibi görünmektedir ancak yeni doğan bir proteinin nasıl göründüğünü yansıtabiliyor" dedi. "Ona baktığımda şaşırtıcı buluyor ve gerçekten de karanlık bir kutuyu açtığımı hissediyorum"

Yeni kanıtlar, kodlamayan bölümlerden veya "işlevsiz" DNA bölümlerinden yeni genlerin ortaya çıkabileceğini ve bu yeni genlerin yeni proteinleri kodlayabileceğini göstermektedir. Makalenin ortak yazarlarından Joanna Masel, "Tüm genler eski değil, eski olmayan gen ise doğal yaşamı içerisinde çok fazla pratik yapma imkanı bulamamış gen anlamına gelmektedir" dedi.

Cordes, UA'nın ekoloji ve evrimsel biyoloji profesörü ve BIO5 Enstitüsü üyesi Masel, son zamanlarda işlevsiz DNA bölümleri veya genler üzerinden kodlanan bir proteinin yapısına bakan ilk kişidir.

Tamamen yeni bir şey icat etmek yerine mevcut bir genin değiştirilmesi daha kolay gibi görünmektedir. Zaten bilim adamları da bu doğrultuda yani mevcut genlerin kopyalarını değiştirerek yeni genlerin (bilgi) oluştuğunu düşünüyorlardı. Cordes ise, "hikaye, evrimin sadece sahip olduğu şeyleri yeniden işleyen bir saptırıcı değil, bazen de tamamen yeni bir işlevsel ve yapılandırılmış molekül üretebilecek daha kapsamlı bir süreç olduğunu ortaya koymaktadır" demektedir.

Ekibin araştırma makalesi "Foldability of a Natural De Novo Evolved Protein", dergisinin Kasım sayısında çevrimci olarak yayınlanacak.

İşlevsiz Gen Nedir?

Canlı varlıkların genetik mirasının önemli bir kısmı veya sahip oldukları genlerden bir çoğu yaşamları boyunca hiç kullanılmamaktadır.

Proteinin Üç Boyutlu Yapısı Nedir?

Yorumlar