Regeneron STS Nedir?


*
Society for Science & the Public tarafından düzenlenen bir yarışmadır.
**
Society for Science & the Public; bilimsel okur yazarlık, etkin eğitim ve bilimsel araştırmaların genişletilmesi amacı ile kurulmuş en önde gelen topluluktur.
***

Bilimin anlaşılması ve takdir görmesi ve insan ilerlemesinde oynadığı hayati rolü destek-lemeye odaklanan kar amacı gütmeyen yasal bir üyelik organizasyonudur.

Temel olarak bilgi vermek, eğitmek ve esin vermek hedeflerine yönelmiştir. 1921 den bu yana etkinlik gösteren topluluğun bu gün yaklaşık 100.000 abone üyesi bulunmaktadır.

Tarihçe

Ünlü bir gazeteci olan Edward W. Scripps ve bir zoolog olan William Emerson Ritter, bilimsel başarılardan halkı haberdar etmek amacıyla 1921'de Science Service'i kurdu.

Scripps ve Ritter, en son bilimsel araştırmaları gazetecilere yönelik bir haber servisi vası-tasıyla halka dağıtarak işe başladılar. 1922'de Science Service, gazetecilerin ilgisinden dolayı Science News-Letter'ı 1926'da bir dergi haline getirmeye başladı. Bu dergi kısa sürede kütüphaneler, okullar ve bireyler için önemli bir bilim haber kaynağına dönüştü. 1942'de Science Service, prestijli eğitim yarışmalarından Science Talent Search'i başlattı.
Yayınları
Science News-Letter 1966'da Science News olarak yeniden adlandırıldı ve çevrimiçi bileşeni 1996'da piyasaya sürüldü. Artık online olarak güncellenen Science News , her yıl 12milyondan fazla çevrimiçi izleyiciyi almaktadır.
2003 yılında Science Service , Kids for Science News'i başlattı . Serbestçe erişilebilen bu çevrimiçi yayın, öğrencilere, velilere ve eğitimcilere etkileşimli arayüzler ve bilim haberleri sunar ve 9-14 yaşları arasında hitap etmek için tasarlanmıştır.
2013 yılında Science News for Kids'in adı Science News for Students olarak değiştirildi ve ders müfredatına yönelik kaynaklar sağlamaya yönelik artan yoğunluğumuzu daha iyi yansıtmak için site üzerinden ek eğitim içeriği sağlamaktadır.

YARIŞMALARI

1942'de Science Service, lise son sınıf öğrencileri için ülkenin en eski ve en beğenilen bilim yarışması olan Science Talent Search'i (STS) başlattı; ilk olarak Westinghouse ile ortak, daha sonra Intel ve bu yıl (2017) ise Regeneron yarışmanın sponsorluğunu üstlenmektedir.
1950'de Science Service, önce Lise öğrencileri için Philadelphia'da yerel bir bilim fuarı, “Ulusal Bilim Fuarı'nı” kurdu. Bu yıllık fuar, bundan sonra 75'den fazla ülkede, bölgede ve bölgede bağlı fuarlarla birlikte Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı'na (Intel ISEF) dönüşmüştür.
2010'da Broadcom Foundation'ın desteği ile Topluluk, ABD 6-8. Sınıf öğrencileri için Broadcom MASTERS (Yükselen Yıldızlar İçin Matematik, Uygulamalı Bilim, Teknoloji ve Mühendislik) yarışmasını başlattı. 2011 yılında Topluluk, tüm dünyadaki ortaokul öğrencilerine ulaşan Broadcom Master International'ı başlattı.

KAYNAK

https://www.societyforscience.org/mission-and-history

https://student.societyforscience.org/regeneron-sts

Yorumlar